Jump menu

Main content |  back to top

Najnovšie tlačové informácie

Najúspornejšie slovenské vozidlo sa vrátilo z Rotterdamu

Rotterdam, Bratislava, 21. mája 2012 – Vyše 3 000 študentov vysokých a stredných škôl z 24 krajín sa počas uplynulého víkendu stretlo na 29. ročníku originálnej študentskej súťaže Shell Eco-marathon Europe. V holandskom Rotterdame proti sebe súťažilo 183 tímov s vlastnoručne naprojektovanými a postavenými úspornými vozidlami. Víťazom sa okrem iného podarilo zajazdiť neuveriteľných 2 980 kilometra na jeden liter benzínu! Tento rok sa súťaže zúčastnil jediný zástupca zo Slovenska – po prvý raz FME Racing Team zo Slovenskej technickej univerzity v Bratislave.
SEME Racing Team

V kategórií UrbanConcept (vozidlá mestského typu) prekonal tím Schluchtspecht z Nemecka rekord v triede vozidiel poháňaných elektrickými akumulátormi vzdialenosťou 315,4 km na jednu kWh. V kategórií prototypov s elektrickými akumulátormi bol úspešný tím SCS Pasquet z Francúzska, ktorý vytvoril nový rekord výsledkom 1 224,1 km na jednu kWh. Populárny tím Microjoule-La Joliverie sa stal opäť víťazom v kategórií prototypov so spaľovacím motorov, keď  dosiahol ekvivalent  2 980,3 km. Na jeden liter benzínu by tak prešiel tento francúzsky tím z Rotterdamu až do Atén.

Tento ročník obohatil svojou účasťou aj FME Racing Team zo Slovenskej technickej univerzity v Bratislave, ktorý sa zo súťaže vrátil včera večer. V kategórii prototypov so spaľovacím motorom dosiahol výsledok 100,4 km na jeden liter paliva. Napriek tomu, že slovenský tím nefiguroval na popredných priečkach, hodnotí pedagóg Ľuboš Magdolen svojich študentov pozitívne. „Študenti si v súťaži viedli naozaj dobre, dostali dokonca pochvalu od technických komisárov za spracovanie vozidla. Treba si uvedomiť, že najlepšie tímy pracujú na svojich vozidlách už niekoľko rokov, my sme sa súťaže zúčastnili po prvý raz. Skúsenosti, ktoré študenti nadobudli, sú naozaj neoceniteľné. Budúci rok dosiahnu určite výrazne lepší výsledok,“ vysvetľuje Ľuboš Magdolén.

Konkurencia tímov bola tento rok najvyššia v histórií podujatia. Tímy výrazne zlepšili svoje výsledky z predchádzajúcich rokov, čo ukazuje, že inovácie sa postupne stávajú štandardom. „Je inšpiratívne vidieť, ako budúci  inžinieri pretavujú svoje myšlienky do praxe. Shell Eco-marathon opäť ukázal nové inovácie a kreatívne technológie. Sme nadšení, že sa podujatia zúčastnilo cez 3 000 študentov z celej Európy a 50 000 návštevníkov prevažne z Holandska, ktorí podporili tímy a navštívili Shell Energy Lab. Je povzbudzujúce vidieť takéto množstvo ľudí zaujímajúcich sa o inovácie a budúcnosť energie,“ hodnotí podujatie Peter Voser, výkonný riaditeľ Royal Dutch Shell.

Nezávodné ceny

Okrem výsledkov v súťaži bojovali tímy aj v nezávodných oceneniach akými sú technická inovácia, dizajn, tribológia, komunikácia, eco-dizajn, tímový duch či bezpečnosť. Viac o nezávodných cenách môžete nájsť na tomto odkaze.

Viac informácií o projekte nájdete na adrese www.shell.com/eco-marathon

Viac o nezávodných cenách môžete nájsť na tomto odkaze: http://www.shell.com/global/environment-society/ecomarathon/events/europe.html