Jump menu

Main content |  back to top

Najnovšie tlačové informácie

Víťazi Shell Fuelsave Challenge 2013

Bratislava, Ostrava, 24. október 2013 – Dva dni, viac než 550 kilometrov, 3 súťažné tímy. Preteky Shell FuelSave Challenge 2013 poznajú svojho víťaza. Len polovica nádrže paliva Shell FuelSave stačila tímu profesionálnych jazdcov na prekonanie viac než 550 km dlhej trasy Bratislava – Liptovský Mikuláš – Ostrava. Richard Gonda a Veronika Vanyová porazili tím celebrít a pravidelných zákazníkov spoločnosti Shell. Víťazná posádka dosiahla počas dvojdennej jazdy na náročnej ceste priemernú spotrebu 4,55 l na 100 km. Rozdiely medzi posádkami však neboli veľké – tím celebrít dosiahol priemernú spotrebu 4,90 l na 100 km a tím zákazníkov 4,95 l na 100 km. Tesné výsledky teda dokazujú, že jazdiť úsporne dokáže skutočne každý.
people with car

Súťažné posádky Shell FuelSave Challenge 2013 prechádzali Slovenskom v troch tímoch: známe osobnosti, automobiloví pretekári a vodiči vybraní spomedzi zákazníkov. Ich úlohou bolo čo najúspornejšie prejsť trasu Bratislava – Liptovský Mikuláš – Ostrava, teda viac než 550 kilometrov. Herec Filip Tůma, speváčka Misha, jazdec formulových pretekov Richard Gonda, automobilová pretekárka Veronika Vanyová aj bežní vodiči zároveň na diaľku súperili s českými posádkami, ktoré prechádzali trasu z Ostrova do Ostravy. Najlepšie výsledky dosiahla posádka automobilových pretekárov s celkovou spotrebou 4,55 l na 100 km. Richard Gonda a Veronika Vanyová tak potvrdili svoje skúsenosti z okruhov.

„Bola to pre mňa nová skúsenosť. Aby som vyhral vo formule, musím byť najrýchlejší. Tu to bolo naopak, súťaživosť ma nútila sťahovať nohu z plynu,“ hodnotí svoj výkon Richard Gonda, jazdec formule F3. Jeho slová o úspore potvrdila aj jeho spolujazdkyňa Veronika Vanyová, ktorá profesionálne jazdí seriál FIA Ladies Lotus Cup. „Som prekvapená, ako používanie tempomatu dokáže ovplyvniť spotrebu. Dva dni som si užila a zistila som, že spotreba pod 5 litrov sa dá dosiahnuť.“

Získané vedomosti o úspornej jazde si pochvaľovali aj ostatné tímy. „Zistila som, že jazdiť na úsporu neznamená nutne jazdiť pomaly, ale rozumne, plynulo a so správnym palivom,“ sumarizuje získané poznatky Veronika Hučková, členka tímu zákazníkov. Za pravdu jej dáva aj speváčka Misha z tímu známych osobností, ktorá aj hneď našla praktické využitie tipov na úspornú jazdu. „Som rada, že som si zopakovala zásady úspornej jazdy, pretože keď dvojičky vyrastú, budem ich veľa vyvážať do školy

a na krúžky.“

Česi verzus Slováci

Dvojdenné preteky vyvrcholili v Ostrave, kde sa zišli slovenské aj české posádky na žltých vozidlách Ford Focus, poháňané úsporným motorom 1.0 EcoBoost. Najlepší český tím dokázal zajazdiť trasu z Ostrova do Ostravy s neuveriteľnou priemernou spotrebou 3,8 l na 100 km. Slovenské tímy však prechádzali náročným terénom horských prechodov. Preto si tímy z oboch krajín zmerali sily v ostravskom záverečnom finále, kde mali všetci rovnaké podmienky. Tu sa ukázalo, že Slováci v ničom nezaostávajú za západnými susedmi. Richard Gonda a Veronika Vanyová dosiahli rovnaký výsledok ako tím zákazníkov z Čiech, a tak sa obe posádky tešili zo zmierlivej remízy a výslednej spotreby 4,0 l na 100 km.

„Naším cieľom bolo hlavne ukázať, že len malá zmena vodičských návykov spoločne s  používaním úsporných palív Shell FuelSave dokáže znížiť náklady na prevádzku vozidla. To sa nám myslím podarilo, o čom svedčia nie len výsledky našich tímov, ale aj spokojní zákazníci na čerpacích staniciach,“ hodnotí súťaž Petr Šindler, manažér komunikácie spoločnosti SHELL Slovakia. „Je síce pravda, že Česi mali lepšie priebežné výsledky, avšak Slováci mali náročnejšiu trať. Vo finále si počínali zástupcovia oboch krajín výborne, a tak môžu byť so spravodlivou remízou spokojní všetci,“ dopĺňa Petr Šindler.

O súťaži Shell FuelSave Challenge 2013

Na svojej ceste Slovenskom sa tímy zastavili na čerpacích staniach Shell v Bratislave, Nitre,  vo Zvolene, Banskej Bystrici, Valaskej, Liptovskom Mikuláši, Ružomberku a Strečne. Priebeh súťaže a tipy na úspornú jazdu nájdete na stránke www.shell.sk/jazdiusporne2013

Shell FuelSave Challenge 2013 je súčasťou dlhodobého vzdelávacieho projektu spoločnosti Shell s názvom Jazdi úsporne. Okrem Shell FuelSave tipov na úspornú jazdu dostupných na stránke www.shell.sk/fuelsave, ponúka projekt aj interaktívne online hry na stránke www.shell.sk/jazdiusporne. Pomocou hier sa vodiči môžu zoznámiť so základnými pravidlami úspornej jazdy. Pokiaľ sa záujemcovia zaregistrujú do  projektu Jazdi úsporne a zahrajú si online hry do 25. októbra môžu vyhrať hodnotné ceny – 4 poukážky v hodnote 250 eur na palivo Shell, 5 poukážok na kurz úspornej jazdy v Centre bezpečnej jazdy a 50 edukačných DVD so zásadami bezpečnej jazdy. Viac informácií na www.shell.sk/jazdiusporne2013.

Výsledky Shell FuelSave Challenge 2013, Slovensko, 550 km

Výsledky Shell FuelSave Challenge 2013, Slovensko, 550 km

Tím Priemerná spotreba Priemerná rýchlosť
Richard Gonda, Veronika Vanyová 4,55 l/100 km 62,5 km/h
Filip Tůma, Misha 4,9 l/100 km 58,5 km/h
Zákazníci 4,95 l/100 km 59 km/h
Výsledky z mestského okruhu, Ostrava, 7 km

Výsledky z mestského okruhu, Ostrava, 7 km

Richard Gonda, Veronika Vanyová 4,0 l/100 km 32,5 km/h
Filip Tůma, Misha 4,05 l/100 km 33 km/h
Zákazníci 4.6 l/100 km 33,5 km/h