Jump menu

Main content |  back to top

Najnovšie tlačové informácie

Shell Parádna jazda: Desať top ciest Slovenska

Soroška, Manínska tiesňava aj diaľnica D1 pod Tatrami.

To sú tri z desiatich top ciest na Slovensku, ktoré vzišli z tipov verejnosti a názoru odbornej poroty v projekte Shell Parádna jazda. Porotcovia aj verejnosť hľadali obľúbené úseky a najkrajšie cesty na Slovensku, ktoré prinášajú radosť a zážitok z jazdenia. Projekt

Shell Parádna jazda, podporovaný výkonnými palivami Shell V-Power Nitro+, zapojil viac ako 600 vodičov, ktorí sa podelili o svoje najkrajšie cesty po Slovensku.

Donovaly mountain passes in Slovakia

Top 10 ciest Slovenska

Diaľnica D1 pod Tatrami – prejazd popod Tatry má vždy svoje čaro, rýchla a bezpečná jazda po diaľnici je k tomu príjemným bonusom. Cestou sa zastavte v Štrbe, vo Východnej alebo pri Liptovskej Mare, Tatry budete mať na každom mieste poruke.

Donovaly – sú asi najviac vyťaženým horským priechodom na Slovensku. Celý úsek má takmer tridsať kilometrov a cesta sa strmým stúpaním dostane do nadmorskej výšky 960 m.n.m. Parádnu jazdu si tu vychutnáte najmä mimo zimy, po napadnutí snehu určite využite miestne lyžiarske stredisko.

Pezinska baba - the mountain pass near Bratislava

Pezinská baba – horský priechod neďaleko Bratislavy je známy pretekmi do vrchu, štrnásťkilometrový úsek si priaznivci zákrut vychutnajú najmä medzi Pezinkom a Babou. Následná cesta z kopca do Perneku je viac oddychová, pre šoférov ale stále príjemná.

Cesta od Hnúšte po Jelšavu – prejazd 38 kilometrovým úsekom z Hnúšte do Jelšavy trvá asi 45 minút a je to cesta ako z iného, zabudnutého sveta. Kľukatí sa dedinkami, lesmi a kopcami, výhľady do dolín lákajú vodičov, aby venovali pozornosť okoliu a nie šoférovaniu.

Spiš Castle

Cesta okolo Spišského hradu – či už vychádzate z tunela Branisko alebo prichádzate z Popradu, cesta okolo Spišského hradu šoférov vždy dostane. Pohľad na jeden z najväčších hradných komplexov v Európe stojí aj za to, aby ste ubrali na rovnej ceste plyn. Alebo sa rovno zastavte a naberte si vodu z minerálnych prameňov, ktoré v okolí vyvierajú.

Hodrusa - Hamre

Hodruša Hámre – banícka história obce a jej okolia dáva dôvod zastaviť sa na takmer každom kilometri. Cestou medzi Žarnovicou a Banskou Štiavnicou narazíte na množstvo štôlní a tajchov, ktoré sú zapísané do Zoznamu svetového kultúrneho dedičstva (UNESCO). Odporúčame prestávku pri Hodrušských jazerách a návštevu neďalekej sedemstoročnej bane.

Obchvat Oravského podzámku – na 6,4 kilometrovom úseku cesty R3 okolo Oravského podzámku prechádzajú vodiči cez deväť mostov, jeden dominantný nad riekou Orava a železnicou má až 750 metrov.

Horský priechod Huty: Liptovská MaraZuberec – cesta cez priechod Huty sa začína vlastne už pri Liptovskej Mare a postupne sa z výšky 564 m.n.m. dostanete až takmer na 1100 m.n.m. v Hutách, kde sa vám otvorí prekrásny pohľad na Liptovskú kotlinu. Ide o menej využívanú cestu, ktorá dáva viac voľnosti na ceste.

Maninska tiesnava

Manínska tiesňava – ak v Považskej Bystrici odbočíte smerom na Záskalie, určite nebudete ľutovať. Cesta vás povedie popri Manínskej tiesňave, ktorá si zahrala aj vo filmoch ako Pacho hybský zbojník či Jánošík. Manínska tiesňava je necelý kilometer dlhá a na niekoľkých miestach

iba 15 m široká (najužšie miesto 3,7 m). Je najužšou tiesňavou na Slovensku, cez ktorú bola vybudovaná cesta.

Soroška – je stálicou na hlavnom južnom ťahu na východ krajiny. Cesta je široká a bezpečná, na vrchole Sorošky nováčikov prekvapí takmer rovný úsek cesty a obľúbená koliba. Prejazd zákrutami vodičom spestrujú výhľady do krajiny a neďaleká Zádielská tiesňava.

Tesne pod top 10 ostali ďalšie obľúbené parádne cesty: okolie Myjavy; úsek Hrabušice – Stratená; slovenská Route 66 z Brezna do Vernáru; tunel Sitina na D2 a cesta Slobody z Podbanského cez Tatry.

„Sme radi, že sme mohli zosumarizovať obľúbené cesty slovenských vodičov. Úprimne nás prekvapil vysoký záujem a je jasné, že Slovensko má veľa krásnych zákutí, kvôli ktorým je vyhľadávanou destináciou aj pre mototuristov. Sme presvedčení, že aj naše výkonné palivá Shell V-Power Nitro+ dokážu vodičom spríjemniť objavovanie nových zákutí Slovenska,“ hovorí Petr Šindler, manažér komunikácie SHELL Slovakia.

Počas šiestich týždňov prišlo do ankety Shell Parádna jazda od vodičov spolu 700 tipov na zaujímavé a pekné úseky ciest. Z nich potom odborná porota vybrala najzaujímavejšie cesty Slovenska.

Na ankete úzko spolupracovali dopravní spravodajcovia Zelenej vlny RTVS, BECEP, SACR, NDS

a viacerí špecialisti v oblasti motorizmu a cestovného ruchu.

Motoristi, ktorí sa zapojili do ankety mohli vyhrať jednu z atraktívnych cien. Víťazom gratulujeme a všetkým ostatným ďakujeme za zapojenie.

Zoznam víťazov

2 x vstup na nedeľné finále Veľkej ceny Maďarska: Jaroslav Krupčiak

1x jazda v športovom špeciáli na SLOVAKIA RINGU: Drahomír Guzman

1 x jazda na Seat Leon na SLOVAKIA RINGU: Pavol Hajdu

1 x off- road jazda na SLOVAKIA RINGU: Monika Kiktová

40 x 20 € karta na výkonné palivo Shell V-Power Nitro+: Jakub Šesták, Jozef Huber, Vladimír Čižmár, Monika Tkáčová, Tomáš Smaženka, Martina Paráková, Pavel Báchor, Lukáš Lipčák, Igor Dubnický, Július Horváth, Daša Kollárová, Róbert Sedláček, Andrea Dubnická, Július Jarábek, Milan Mišák, Vladimír Brezáni, Rastislav Leško, Barbora Kiššová, Pavol Mudroň, Peter Andrisik, Peter Zongora, Marcel Baláž, Kristína Angustínová, Milan Vaško, Milan Pivarči, Jakub Valach, Miroslav Bros, Dominika Janigová, Pavol Turanský, Ladislav Ďugel, Richard Ondrus, Michal Kasay, Radoslav Vihonský, Marián Zverbík, Drahomír Guzman, Juraj Brezáni, Rastislav Brenčič, Kristína Rimajová, Peter Medveď, Rastislav Janák

Nástroje strany