Jump menu

Main content |  back to top

Najnovšie tlačové informácie

Shell a 24 hodín Le Mans

Tohtoročný diel legendárnej 24-hodinovky Le Mans môže byť vďaka technológiám pravdepodobne znovu najrýchlejším v histórii.A zároveň najúspornejším.
Tohtoročný diel legendárnej 24-hodinovky Le Mans môže byť vďaka technológiám pravdepodobne znovu najrýchlejším v histórii.A zároveň najúspornejším.

Tohtoročný celkovo už 82. ročník legendárnej 24-hodinovky Le Mans môže byť vďaka technológiám pravdepodobne znovu najrýchlejším v histórii. A zároveň najúspornejším. Svetová automobilová federácia FIA totiž nastavila od roku 2014 technické pravidlá s cieľom motivovať pretekárske tímy k udržateľnosti a regenerácii energie a dosiahnuť 30-percentnú úsporu paliva. Tento cieľ tímy splnili a súbežne dokázali dosiahnuť nový najlepší čas na kolo. Na tomto úspechu sa vývojom špeciálnych palív výrazne podieľa spoločnosť Shell ako oficiálny partner pre palivá pre FIA Word Endurance Championship.

Spoločnosť Shell spolupracovala na vývoji palív pre vytrvalostné preteky FIA so všetkými

zúčastnenými výrobcami automobilov. Výsledkom vedeckého vývoja sú palivá Shell V-Power LM24 a Shell V-Power Diesel LM24, ktoré sú dostatočne adaptabilné pre širokú škálu motorov

zastúpených na pretekoch 24h Le Mans od jednotiek s klasickým nasávaním až po preplňované motory s turbodúchadlom.

Vďaka nim sa v ročníku 2014 podarilo tímu Toyota s prototypom TS040 (benzín-hybrid) získať pole position s časom o pol sekundy rýchlejším ako v roku 2013. A tím Audi s modelom R18 e-tron quattro (diesel-hybrid) vytvoril nový rekord 24h Le Mans na okruhu Circuit de la Sarthe (zlepšenie o 0,2 sekundy).

Poznatky získané pri výskume a vývoji palív pre legendárne vytrvalostné preteky 24h Le Mansplánuje spoločnosť Shell aplikovať do vývoja úsporných palív pre využitie v bežnej cestnej premávke.

Shell a 24h Le Mans

Shell je držiteľom niekoľkých rekordov spojených s najslávnejšími vytrvalostnými pretekmi na svete. Ako dodávateľ palív a mazív sa zúčastnil 71 pretekov (z 81-ročnej histórie pretekov) a získal 43 víťazstiev so značkami ako Alfa Romeo, Audi, Matra a Porsche. Dnes Shell pôsobí ako oficiálny partner pre palivá pre seriál FIA Word Endurance Championship (FIA WEC).

Nástroje strany