Slovo „Shell” sa prvý raz objavilo v roku 1891 ako ochranná známka pre petrolej, ktorý spoločnosť Marcus Samuel and Company prevážala loďou na Ďaleký východ. Táto malá londýnska firma pôvodne obchodovala so starožitnosťami, drobnými umeleckými predmetmi a orientálnymi mušľami. Tieto produkty si získali takú popularitu – ľudia vo viktoriánskej dobe zvykli nimi ozdobovať najmä skrinky na rôzne drobnosti – že sa čoskoro stali základom ziskových dovozných a vývozných transakcií s Ďalekým východom.

Slovo „Shell” bolo povýšené na firemnú značku v roku 1897, kedy Samuel založil prepravnú a obchodnú spoločnosť Shell (Shell Transport and Trading Company). Prvé logo z roku 1901 obsahovalo obrázok mušle slávky jedlej, od roku 1904 sa však na vizuálne znázornenie názvu firmy a značky začal používať obrázok mušle hrebenatky.

Keď sa v roku 1907 spoločnosť Shell Transport and Trading zlúčila so spoločnosťou Royal Dutch Petroleum Company, názov značky a symbol prvej menovanej (tzn. Shell a mušľa) sa stali skráteným názvom a logom novej skupiny Royal Dutch Shell Group. A to sa odvtedy nezmenilo.

Vzhľad loga Shell však rokmi postupne prešiel zmenami v súlade s trendmi v grafickom dizajne. Súčasná podoba loga pochádza z roku 1971. Logo obstálo v skúške času a už tridsať rokov patrí mušľa Shell k celosvetovo najznámejším symbolom.

Zistite viac o našej histórii na [country]

Zvučka spoločnosti Shell

Začiatkom 20. storočia začala spoločnosť Shell vo vizuálnej a zvukovej komunikácii používať hudbu. Okrem iného spolupracovala so spevákmi ako Bing Crosby a Sammy Davis Jr. V spolupráci s britským skladateľom filmovej a televíznej hudby Tomom Howeom sme v roku 2015 predstavili „Sound of Shell” (doslova „zvuk mušle”), zvukový podpis, ktorý zachytáva hodnoty a energiu značky Shell ako modernej spoločnosti založenej na inováciách, ktoré pomáhajú budovať budúcnosť s udržateľnou energiou.

Výsledkom je trojminútová orchestrálna skladba, ktorá má viac ako 50 variácií v rôznych hudobných žánroch a štýloch. Každá z nich vychádza z ústrednej melódie, ktorú možno interpretovať v mnohých štýloch – od energických elektrických gitár až po thajské a turecké adaptácie. Najkratšou interpretáciou je dvojsekundová mnemotechnická, resp. kľúčová melódia, ktorá napríklad sprevádza logo s mušľou na konci filmu o spoločnosti Shell. Chceli by sme, aby sa táto kľúčová melódia stala časom okamžite rozpoznateľnou, ako samotná mušľa Shell. 

Vypočujte si 2-sekundovú mnemotechnickú melódiu

Pozrite si krátky film o výrobe zvučky spoločnosti Shell

Iniciatíva #makethefuture

Prostredníctvom našej iniciatívy #makethefuture oslovujeme ľudí po celom svete s odvážnou otázkou: čo ak by vaše nápady mohli pomôcť nájsť riešenie na celosvetové problémy v oblasti energetiky?

Cieľom tejto iniciatívy je dať voľný priechod vedeckej vynaliezavosti a tvorivému duchu a inšpirovať ľudí, aby sa zapojili do našich programov zameraných na inovácie – napríklad Shell Ideas360 a Shel Eco-marathon pre študentov, Shell LiveWIRE pre mladých podnikateľov a Shell GameChanger pre skúsených inovátorov.

Súčasný svet potrebuje, viac ako kedykoľvek predtým, viac vedcov, technológov, inžinierov a matematikov, aby sme dokázali čeliť celosvetovým problémom v oblasti energetiky.

Pokrok krok za krokom

Iniciatíva #makethefuture sa zameriava na inovácie, ktoré vedú ľudstvo k ďalšiemu pokroku. Dokonalým príkladom je Laurence Kemball-Cook, ktorý v rámci programu Shell LiveWIRE prišiel s pôsobivým nápadom: zmodernizovať schátrané miestne futbalové ihrisko v Morro da Mineira, chudobnej štvrti Ria de Janeiro.

Pod povrch ihriska sme naukladali približne 200 kinetických dlaždíc, ktoré vyvinul Laurence. Tieto dlaždice zachytávajú energiu vytváranú pohybom hráčov a v kombinácii s energiou zo slnečných kolektorov majú teraz miestni obyvatelia k dispozícii čiastočne obnoviteľný zdroj elektrickej energie, ktorý pomáha napájať reflektory na osvetlenie ihriska.

Zistite viac o iniciatíve #makethefuture

Viac v sekcii o nás

Kto sme

Získajte informácie o našom podnikaní, ľuďoch a o tom, ako spoločne pracujeme na napredovaní v oblasti energie spolu s väčším množstvom čistejších energetických riešení.

Naše hodnoty

Naše všeobecné obchodné zásady, kódex správania a etický kódex pomáhajú každému v spoločnosti Shell konať v súlade s našimi hodnotami.

Taktiež vás môže zaujímať

Energia v budúcnosti

Využívame naše know-how, technológie a inovácie, aby sme dokázali dodávať viac čistejšej energie, ktorá je taká potrebná pre rastúcu svetovú populáciu.

Make the future

Veríme, že odpovede na budúce energetické výzvy spočívajú vo vynaliezavosti ľudí, a že spoločne môžeme vytvoriť budúcnosť už dnes.