Logo of Shell V-Power 95

Spoločnosť SHELL Slovakia, s.r.o. dnes predstavila najnovšiu generáciu palív, ktoré sú navrhnuté pre zvýšenie účinnosti benzínových a naftových motorov. Novinka prichádza po viac než päťročnom výskume a desiatkach tisíc hodín testov v laboratórnych podmienkach aj bežnej prevádzke. Všetky palivá Shell dnes obsahujú novú DYNAFLEX technológiu, ktorá odráža požiadavky najmodernejších motorov, pričom ich efekt sa prejaví aj na starších typoch motorov. Najvýkonnejšie a najúčinnejšie palivá v sortimente sú uvádzané pod označením Shell V-Power.

„Máme pred sebou najväčšiu technologickú inováciu v zložení palív a zároveň výrazný míľnik v histórii nášho výskumu. Historicky prvýkrát sme v jednom momente zmodernizovali celé portfólio benzínových aj naftových palív,“ poznamenáva Jan Čapský, riaditeľ prevádzky čerpacích staníc Shell v Českej republike a na Slovensku. „Naším cieľom boli palivá, ktoré lepšie čistia a chránia motor. Všetci sme motoristi a z vlastnej praxe vieme, že je dôležité, aby sme do cieľa cesty prišli bezpečne, ale aj to, aby vozidlo pracovalo efektívne.“

Všetky palivá Shell obsahujú novú DYNAFLEX technológiu, ktorá pomáha čistiť a chrániť kľúčové komponenty motora, akými sú sacie ventily alebo vstrekovače, od škodlivých usadenín. Technológia použitá v benzínoch Shell V-Power sa zameriava na hlavné faktory ovplyvňujúce účinnosť motora a jeho výkon: trenie a usadeniny. Nový prémiový benzín Shell V-Power obsahuje 3x viac čistiacich a trenie znižujúcich zložiek v porovnaní so základným palivom Shell FuelSave Natural 95. Nová DYNAFLEX technológia prináša o 20 % viac čistiacich molekúl oproti predchádzajúcej generácii benzínového paliva pod označením Shell V-Power Nitro+. Nové naftové palivá Shell V-Power Diesel pomáhaju obnoviť výkon motora tým, že odstraňujú už vzniknuté usadeniny. Všetky palivá Shell sú koncipované tak, aby splnili náročné požiadavky moderných motorov, ale efekt palív sa prejaví aj na starších agregátoch.

„Vývoj motorov v posledných rokoch smeroval k nárastu výkonu. Našou úlohou je reflektovať tento vývoj – modifikovať palivo tak, aby pracovalo efektívne aj v nových podmienkach. Každý vodič totiž očakáva od motora svojho auta maximum,“ pripomína Johanne Smith, palivová expertka Shell, ktorá sa podieľala na vývoji nových palív.

Palivá Shell V-Power, a aj ich najnovšia generácia, sú vyvíjané v spolupráci s legendárnym tímom formuly 1, Scuderia Ferrari. Zaujímavosťou je, že palivo, ktoré poháňa monoposty Scuderia Ferrari má na 99 % rovnaké zloženie s palivom Shell V-Power Racing 100, ktoré je bežne dostupné na slovenských čerpacích staniciach Shell. Nová DYNAFLEX technológia sa využíva aj v pretekárskom palive Scuderia Ferrari.

Nové palivá predstaví Sebastian Vettel

Na podporu uvedenia palív štartuje Shell od 5. júna 2017 novú integrovanú marketingovú kampaň, ktorá predstavuje svet formule 1. Jedným z pilierov kampane je Sebastian Vettel, pilot tímu Scuderia Ferrari. „Kvalita paliva je rozdielovým momentom v pretekoch formule 1. Je rovnako dôležitá pre celkový výkon monopostu, aj pre časy, ktoré sme schopní zajazdiť. Som rád, že prostredníctvom kampane môžu fanúšikovia nahliadnuť detailnejšie na vedu a technológie, ktoré sú za mojím Ferrari. To, čo zažívame na okruhu, keď preverujeme výkon palív Shell V-Power, sa využíva v bežnej prevádzke každý deň.“

Základné črty nových palív Shell

Čistiace schopnosti

Moderné motory sú čoraz menšie, čím menia aj podmienky pre fungovanie paliva, ktoré je, napríklad, vstrekované pri tlaku až 2 000 barov. Palivo dnes musí dodávať výkon v náročnejšom prostredí. Navyše, podmienky v motoroch zapríčiňujú vyššiu tvorbu usadenín, ktoré znižujú výkon agregátov. Nečistoty priľnú na časti palivového systému ako sú trysky vstrekovača a sacie ventily benzínového motora a zabraňujú motoru dosahovať maximálny výkon. Inovatívna DYNAFLEX technológia pomáha čistiť a chrániť hlavné časti palivového systému pred usadeninami, ktoré znižujú výkon motora1. Prémiové benzíny Shell V-Power obsahujú 3x viac čistiacich zložiek v porovnaní so základným palivom Shell FuelSave. Nová DYNAFLEX technológia prináša o 20 % viac čistiacich molekúl oproti predchádzajúcej generácii benzínového paliva pod označením Shell V-Power Nitro+.

Zníženie trenia

Okamžite po natankovaní vytvoria palivá s novou DYNAFLEX technológiou ochrannú vrstvu na najdôležitejších častiach motora. Deje sa to rovnako v mestskej prevádzke ako aj pri dlhšej jazde na diaľnici. Prečo je to dobré? Vyššie trenie spotrebováva energiu, ktorá by mohla byť využitá na pohon vozidla. Nová technológia je preto navrhnutá tak, aby obmedzila tepelné straty, ktoré vznikajú trením. Palivo zároveň pôsobí aj v častiach, do ktorých sa motorový olej dostáva ťažšie. Prémiové palivá Shell V-Power 95 a Shell V-Power Racing 100 obsahujú trojnásobok zložiek znižujúcich trenie, v porovnaní so základným palivom Shell FuelSave Natural 95.

Účinnosť motora

Asi každý zažil situáciu, že sa mu na topánky prilepila hruda blata. Podobne zaťažujú chod motora usadeniny. DYNAFLEX technológia aktívne obmedzuje tvorbu usadenín, znižuje straty súvisiace s trením a podporuje hladký chod motora. Nové palivá Shell V-Power sú navrhnuté tak, aby navyše motoru vrátili jeho pôvodný výkon. Nové palivá Shell dosahujú vynikajúce výsledky v laboratórnych meraniach aj pri testoch v bežnej premávke2.


Kvalita nového Shell V-Power 95 potvrdená nezávislým testom

Unikátny test, ktorý spoločnosť SHELL Slovakia realizovala prostredníctvom laboratórií SGS sledoval čistiace vlastnosti nového paliva na modernom „downsizovanom“ motore 1.4 TSI s priamym vstrekovaním. Test preukázal výrazný čistiaci účinok prémiového benzínu Shell V-Power 95. Do testu vstupoval motor so zanesenými tryskami vstrekovača. Pri následnom spotrebovaní 120 litrov prémiového benzínu sa podarilo znížiť zanesenie trysky a skrátiť dĺžku vstreku o 37 %. Podrobnosti testu prináša samostatná tlačová správa.

 

1) Zlepšuje stav motora tým, že pomáha odstraňovať usadeniny, ktoré znižujú výkon motora, z kľúčových častí palivového systému, ako sú vstrekovače paliva alebo sacie ventily. Špecifický účinok a prínos paliva sa môžu líšiť v závislosti od typu a stavu vozidla, štýlu jazdy a jazdných podmienkach; miera účinku nie je zaručená. Viac informácií o palivách a DYNAFLEX technológii obsahuje shell.sk

2) Testy boli realizované od roku 2009 na európskych a ázijských automobiloch rozličných tried popredných svetových značiek. Nie všetky vozidlá použité testoch sú k dispozícii na Slovensku.