Students with vehicle

Tri študentské tímy prijali pozvanie na festival inovatívnych myšlienok Make the Future v Londýne, ktorého súčasťou sú aj preteky Shell Eco-marathon Europe 2017.

Spolu 192 študentských tímov z 27 krajín rieši otázku, ako navrhnúť a zostrojiť energeticky úsporné vozidlo. Z toho sú až tri slovenské. Študenti bratislavskej Strojníckej fakulty STU a košickej Strojníckej fakulty TUKE sú ostrieľanými hráčmi s dlhoročnými skúsenosťami z pretekov. Nováčikovia zo Strednej priemyselnej školy dopravnej v Trnave sa po minuloročnej úspešnej premiére na kvalifikačných pretekoch Shell Eco-marathon Challenger v Le Mans zúčastnia pretekov v Londýne prvýkrát.

Tím bratislavskej STU sa zapojí do súťaže s vozidlom na CNG pohon. Skúsenosťou najstarší tím z Košíc s tradíciou od roku 1994 pripravuje nové vozidlo na benzínový pohon a nováčikovia z Trnavy pripravujú nový model na elektrický pohon.

„Preteky Shell Eco-marathon Europe predstavujú pre nás príležitosť ukázať študentom reálnu vývojársku prácu, ktorá ich môže čakať ak sa rozhodnú aj pre vysokoškolské štúdium technologických odvetví. Sme veľmi radi, že aj takáto reálna príležitosť ich môže ovplyvniť v rozhodovaní o ich budúcnosti“, vysvetľuje Milan Eliáš, vyučujúci zo Strednej priemyselnej školy dopravnej v Trnave.

Festival Make the Future spolu s pretekmi Shell Eco-marathon Europe 2017 sa bude konať 25. mája až 28. mája v areáli Queen Elizabeth Olympic Park v Londýne. Návštevníci tak počas 4 dní uvidia energeticky najefektívnejšie vozidlá planéty, ktoré na jeden liter paliva prejdú stovky až tisíce kilometrov. Festival okrem toho prináša vízie o budúcich zdrojoch energie a spôsoboch, ako budeme v mestách žiť, pracovať či cestovať.

„Splniť prísne pravidlá a kritéria pretekov Shell Eco-marathon si od študentov vyžaduje veľa úsilia a motivácie. Preto som veľmi rád, že slovenské tímy každoročne prejdú náročným procesom prípravy a dokážu sa nominovať na finále pretekov,“ vysvetľuje Petr Šindler, manažér komunikácie SHELL Slovakia s.r.o.