Úvod

Švajčiarske mýto platí pre všetky vozidlá. Mýto sa vzťahuje na švajčiarske diaľnice a cesty.

Vozidlá a návesy s hmotnosťou do 3,5 tony musia mať diaľničnú známku. Vozidlá a návesy s hmotnosťou nad 3,5 tony prevážajúce tovar musia platiť poplatok za nákladné vozidlá (LSVA), ktorý sa vypočítava na základe hmotnosti, emisnej kategórie vozidla a počtu najazdených kilometrov vo Švajčiarsku a Lichtenštajnsku. Autobusy platia jednorazový poplatok (PSVA).

Možnosti platenia

  • Palivovými kartami Shell
  • Pomocou účtu, ktorý je možné otvoriť vo Federálnej colnej správe
  • Hotovosťou

Pre vozidlá (a návesy s hmotnosťou nad 3,5 tony prevážajúce tovar) registrované v zahraničí je poplatok vyberaný použitím tzv. ID karty a špeciálneho zúčtovacieho terminálu. HVC zúčtovacie terminály sa nachádzajú na väčšine hraničných prechodov. Terminály sú vybavené inštrukciami na displeji v rôznych jazykoch. Prejazdené mýto je možné pri výjazde z krajiny platiť palivovými kartami Shell, ale treba vybrať palivovú kartu Shell ako platobný prostriedok už pri vjazde do krajiny.

Sadzby a poplatky

Sadzby pre vozidlá a návesy s hmotnosťou nad 3,5 tony prevážajúce tovar

Vozidlá a návesy s hmotnosťou do 3,5 tony

Vozidlá a návesy s hmotnosťou do 3,5 tony musia byť na švajčiarskych diaľniciach a cestách vybavené diaľničnou známkou. Známka stojí 40 CHF a vydáva sa na 1 rok.

V prípade akýchkoľvek otázok sa môžete obrátiť na naše zákaznícke oddelenie.

Viac informácií v časti Mýto

Rakúske mýto

Prevádzkovateľom rakúskeho mýta je spoločnosť Asfinag využívajúca systém GO. Mýtna povinnosť platí pre všetky vozidlá.

Belgické mýto

Systém belgického mýta je založený na satelitnej technológii a je spravovaný vo všetkých troch belgických regiónoch – Valónsku, Bruseli a Flámsku spoločnosťou Satellic.

Môže vás tiež zaujímať

Motoristi

Od veľkých cestovateľských destinácií po odborné informácie o vozidlách a všetko medzi tým - s nami ostávate informovaní.

Inovácie

Spôsob, akým využívame ľudskú vynaliezavosť, inovácie a technológie, aby sme sa dostali k väčšiemu množstvu čistejšej energie, ktorú budeme potrebovať v nadchádzajúcich desaťročiach.

Udržateľnosť

Udržateľnosť v spoločnosti Shell znamená dodávať energiu zodpovedným spôsobom tak, aby sme dokázali pokryť celosvetovo rastúce potreby.