Pod oceánskym dnom – vo vodách s hĺbkou pár sto až niekoľko tisíc metrov – sa nachádzajú rozsiahle zásoby ropy a zemného plynu, v ktorých sa ukrýva potenciál pre naštartovanie hospodárskeho rastu. Tieto náleziská môžu v budúcnosti zohrať dôležitú úlohu v zastúpení rôznych zdrojov energie (tzv. energetickom mixe).
Teploty pod bodom mrazu, nesmierny tlak vody a nepreniknuteľná tma – to všetko robí z ťažby ropy a zemného plynu z morských hlbín obrovskú technickú výzvu. Aby sme sa mohli dostať k týmto náleziskám tak potrebným pre celý svet, museli sme posunúť hranice možného a bezpečne dosiahnuteľného.
Spoločnosť Shell má za sebou desaťročia získavania skúseností s projektovaním a realizáciou projektov hlbokomorskej ťažby. V súčasnosti to je viac ako 20 prebiehajúcich projektov a ďalšie významné projekty sú vo fáze príprav. Naše aktivity súvisiace s hlbokomorskou ťažbou siahajú od Mexického zálivu až po Čínske more, od nórskeho kontinentálneho šelfu až do vôd pri nigérijskom pobreží.
Výhody pre miestne komunity
Spolupracujeme s ľuďmi, ktorí žijú v bezprostrednej blízkosti oblastí, kde vykonávame naše aktivity a prinášame úžitok komunitám žijúcim na pobreží. Pri realizácii našich projektov uzatvárame zmluvy s miestnymi dodávateľmi a stimulujeme rast podporných priemyselných odvetví, napríklad lodiarskeho priemyslu či sektora, ktorý zaisťuje dodávky potrebného materiálu. Napríklad v Brazílii a Nigérii sme pomohli vychovať prvú generáciu miestnych inžinierov so špecializáciou na ťažbu ropy a zemného plynu. V Malajzii v spolupráci s miestnymi úradmi podporujeme program vzdelávania, ktorý sa zameriava na odbornú prípravu budúcich zváračov, ktorí sú v ropnom a plynárenskom priemysle takpovediac nedostatkovým tovarom.
Prečítajte si viac o miestnych komunitách žijúcich v blízkosti našich prevádzok na otvorenom mori