Životy a živobytie, ekonomiky a komunity sú závislé od vyhovujúcej, spoľahlivej a cenovo dostupnej energie – len tak môžu prosperovať a rásť. Ľudia ešte nikdy neboli navzájom prepojení do takej miery ako v súčasnosti. Čoraz viac a viac z nás má možnosť využívať lepšie príležitosti, tešiť sa lepšiemu zdraviu a vyššiemu životnému štandardu.
Väčšina energie, ktorú v súčasnosti využívame, pochádza z ropy a uhlia a v čoraz väčšej miere aj zo zemného plynu. Tieto uhľovodíkové suroviny sa používajú na výrobu elektrickej energie, vykurovanie a klimatizáciu domácností a pracovísk, ako aj na výrobu palív pre dopravné systémy, vďaka ktorým sa každý deň dostaneme do práce alebo do školy a ktoré nám umožňujú cestovať na dovolenku. Tieto suroviny sú hnacím motorom rôznych priemyselných odvetví, ktoré nás udržiavajú pri živote a slúžia aj na syntézu chemických zlúčenín, ktoré sa následne používajú na výrobu väčšiny produktov každodennej potreby – ako napríklad zariadenia, ktoré používate na čítanie tejto webovej stránky.
Celosvetový dopyt po energii má stúpajúcu tendenciu, čo je podmienené rastúcou populáciou s čoraz vyšším životným štandardom.
Podľa prognóz by počet obyvateľov na našej planéte mal do roku 2050 dosiahnuť hranicu 9 miliárd – čo je takmer o 2 miliardy viac ako v súčasnosti. Množstvo ľudí žijúcich v rozvíjajúcich sa ekonomikách bude patriť do globálnej strednej triedy. Budú nakupovať chladničky, počítače a ďalšie spotrebiče, ktoré k svojmu fungovaniu potrebujú elektrickú energiu. Mnohí z nich si zaobstarajú aj automobil, čím sa viac ako zdvojnásobí počet vozidiel na cestách.
Naše mestá sa stále väčšou mierou stávajú srdcom ekonomiky. Predpokladá sa, že do polovice tohto storočia budú približne tri štvrtiny celosvetovej populácie žiť v mestách, čím sa zvýši tlak na potravinové, vodné a energetické zdroje, ktoré sú nesmierne dôležité pre náš všeobecný blahobyt a prosperitu.
Prečítajte si viac o tom, ako chce spoločnosť Shell prispieť k podobe miest v budúcnosti
Odborníci sa zhodujú na tom, že do roku 2050 dosiahne celosvetový dopyt po energii pravdepodobne dvojnásobnú úroveň ako v roku 2000. Zároveň ešte nikdy nebolo také dôležité zvládnuť klimatické zmeny spôsobené emisiami oxidu uhličitého (CO2), ako aj ďalšie hrozby pre životné prostredie.
Prekonanie týchto výziev si bude vyžadovať radikálnu zmenu globálneho energetického systému a celý rad nových zdrojov energie. Vzhľadom na rozsiahlosť energetického systému a výrazný rast dopytu po energii si uskutočnenie týchto zmien bude vyžadovať obrovské spoločné úsilie.