Drobným krokom k veľkej zmene

Vedeli ste, že podľa Štatistického úradu SR skonzumuje priemerný Slovák za rok 71 kg mäsa*? Nadmerná konzumácia mäsa pritom podľa aktuálnych poznatkov medicíny môže mať negatívny vplyv na naše zdravie. To, že je potrebné niečo zmeniť si uvedomuje čoraz viac ľudí, čo reflektuje narastajúci trend rôznych prístupov k stravovaniu. A tak medzi nami pribúdajú flexitariáni – zástancovia rastlinnej stravy, ktorí si mäso doprajú výnimočne, vegetariáni, ktorí mäso nejedia vôbec, ale aj vegáni, ktorí zo svojho jedálnička vylúčili všetku živočíšnu stravu. Pokiaľ sa však na takúto celkovú zmenu jedálnička necítite, skúste zvoliť bezmäsitú stravu aspoň občas. Ako uvádza nedávno zverejnený report „Zmena je na našom tanieri“**, väčší efekt pre planétu bude mať, ak veľká časť ľudí urobí malú zmenu, namiesto toho, aby len pár jednotlivcov bolo na čisto rastlinnej strave. Spoločnosť Shell preto motivuje vodičov, aby urobili drobný krok smerom k lepšiemu stravovaniu.

Stravovanie na cestách bez kompromisov

Tí, ktorí už mäso čiastočne alebo celkovo vo svojom jedálničku obmedzili určite potvrdia, že stravovať sa mimo domov môže byť niekedy výzva. Preto Shell Café zaradilo do svojho portfólia hneď 7 vegetariánskych a vegánskych noviniek. V ponuke občerstvenia teraz milovníci zdravej stravy objavia potraviny, ako falafel, hummus, červenú repu, quinou, špenát, pečené batáty, ovsené vločky či kokosový jogurt. Všetko sú to výživné potraviny bohaté na vitamíny, stopové prvky a aminokyseliny. Vyberú si však aj prívrženci mäsa. Bezmäsitý hot-dog, nugetky či panini podľa talianskej receptúry chutia takmer na nerozoznanie od bežne dostupných variantov.

Zdravšia strava za rovnakú sumu

Stravovanie nie je iba otázkou chuťových či výživových preferencií. Za výberom často stojí cenová dostupnosť. Čoraz viac značiek sa preto snaží dosiahnuť to, aby mäsové a vegetariánske potraviny boli cenovo vyrovnané. „Chceme vodičov povzbudiť k tomu, aby na svojich cestách aspoň niekedy siahli aj po bezmäsitom občerstvení. Veríme, že budú prekvapení nielen jeho vynikajúcou chuťou, ale aj tým, ako skvelo sa budú cítiť za volantom po zdravšom jedle. Navyše nové produkty stoja rovnako alebo dokonca menej ako ich bežná alternatíva. Najpredávanejším produktom Shell Café je už niekoľko rokov po sebe hot-dog. Tešíme sa, že jednou z noviniek je práve jeho rastlinná alternatíva,“ hovorí Jan Čapský, riaditeľ prevádzky čerpacích staníc Shell na Slovensku a v Česku.

Ochutnajte novinku a získajte zľavu

Shell podporil uvedenie nových produktov špeciálnou akciou na čerpacích staniciach, ktorá trvá až do 19. 5. 2024. Ak si v tomto období zakúpite niektorú z noviniek Shell Café, získate voucher na ďalší nákup tohto sortimentu až do výšky 50 %. Každú druhú ochutnávku nových výrobkov Shell Café tak môžete mať počas tohto obdobia za polovicu. Ktorú novinku ochutnáte ako prvú? Bude to Poke miska s quinoou a falafelom, Poke miska s quinoou a batátmi, vegetariánsky hot-dog, bezmäsité nugetky, panini s mozzarellou a paradajkami, smoothie miska s mangom alebo ovsená miska s orechmi a červeným ovocím? 

Viac informácií o nových produktoch a prebiehajúcej akcii nájdete na shell.sk.

*Zdroj: Štatistický úrad SR, publikácia z 15. 11. 2023

**Zdroj: Zmena je na našom tanieri, © WWF-CEE, 2023 Všetky práva vyhradené.